31 травня 2020 р.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

         Марія Ткачівська – українська письменниця і поетеса, викладачка і науковиця. Член Національної спілки письменників України, лауреатка премії імені Івана Франка (2006), премії ім. Василя Стефаника (2010), конкурсу «Коронація слова 2007» (номінація «Романи»), конкурсу «Коронація слова 2012» (номінація «Дитяча проза»), «Коронація слова 2014» (номінація «Пісенна лірика»), «Коронація Слова 2015» (номінація «Кіносценарії»). Лауреатка Всеукраїнської літературної премії ім. Леоніда Череватенка (2017) та Міжнародної літературної премії імені Миколи Гоголя «Тріумф» (2018). Також Марія Ткачівська є кандидаткою філологічних наук і завідувачкою кафедри іноземних мов і перекладу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

30 травня 2020 р.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

      Юлія Кубай — переможниця Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова 2016», друга премія за роман  «Душа».

28 травня 2020 р.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

       Знайомство з творчістю Дмитра Кешелі відбулося з роману-колажу «Родаки». Український письменник, драматург і сценарист. Заслужений журналіст України. Член Спілки журналістів України (з 1976 року) і Спілки письменників України (з 1979 року).

Материнська молитва береже і допомагає в житті

    Турбота про дітей, згодом за внуків постійно наповнює життя радощами і тривогами, в життєвій круговерті інколи не вистачає часу, щоб зупинитися і признатися, що ти їх любиш, які вони дорогі і, звісно, найкращі. Ми даруємо їм своє тепло, увагу, робимо подарунки. В більшості випадків матеріальні. Я вирішила своє вітання зробити у вигляді фотозізнання в своїй любові і відданості їм напередодні Міжнародного дня захисту дітей. І хай моя материнська молитва береже і допомагає їм в житті. І тим самим  доєднуюсь до конкурсу Управління культури, приуроченому Міжнародному дню захисту дітей #привітай_малечу.

Паління: міфи та факти

   Щороку 31 травня весь світ відзначає День боротьби з тютюнопалінням. Статистика щодо паління і його наслідків насправді жахлива, і не лише в Україні, а й у світі. Сьогодні паління – загальнонаціональна проблема. І хоч державою ведеться боротьба з палінням, а тютюнові фабрики з кожної пачки попереджають про шкоду тютюну, кількість людей, які палять не зменшується. Кожні шість секунд тютюн забирає одне життя. Щорічно куріння стає причиною смерті близько 5,4 мільйонів людей, що не зуміли побороти свою пристрасть до цигарок.

27 травня 2020 р.

З любов’ю до Києва

       Всім відома пісня  «Як тебе не любити, Києве мій!»  композитора Ігоря Шамо на слова поета Дмитра Луценка вперше прозвучала 27 травня 1962 року, але уже більше ніж півстоліття не перестає бути улюбленою піснею не тільки киян, але і всіх українців. Її перекладено навіть багатьма мовами світу, серед яких англійська, німецька, іврит, китайська, японська.

26 травня 2020 р.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

  Записи «Щоденника читання» про книгу Василя Басараба «Страшний суд»

25 травня 2020 р.

Життя з глибинками і широтами, з добром і злом в творах Любові Пономаренко

        Більшість героїв творів Любові Петрівни Пономаренко із села, бо і сама вона народилася в селі Іванківці Срібнянського району на  Чернігівщині в родині вчителів  25 травня 1955 року.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

     Мимоволі в «Щоденнику читання» вихопилось слово, таке уже звичне і донедавна неочікуване в нашому житті – «в масках». Виявилось, це книга  Денисенко Лариси «Танці в масках».

23 травня 2020 р.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

      Скільки їх героїв… Живих, полеглих, ще не народжених… Але зараз, коли ми спокійно спимо і радіємо життю, скільки їх на передовій закривають нас своїми грудьми, не жаліючи себе. Як тривожно кожного дня читати дані із фронту. Правда, не всім, бо багато хто уже в своїх щоденних клопотах навіть не звертає на це уваги. Тож давайте в День  Героїв вшануємо полеглих і помолимось за живих, вони для нас герої, але хай БУДУТЬ ЖИВИМИ!

22 травня 2020 р.

Перлина душі — твоя мова і слово

        Писемність, мова – то є душа кожної нації, її найцінніший скарб. У мові – наша давня й нова культура, ознака нашого національного визнання. Що ж для кожного з нас значить рідна мова, слова, які ми чуємо, можемо написати і прочитати? Дуже багато! Без цієї мови, без букв не було б нашої нації – українського народу, не було б історії, жодної великої дати, жодного великого імені. Мова – це один із найдивовижніших скарбів, які людина створила за свою історію. Для кожного народу дорога його  мова,  а  для  нас найближча –українська, яку ми повинні любити і шанувати.

21 травня 2020 р.

Моя Україна, моя солов'їна, нехай не в'яне вишиття твоє!

          День Вишиванки 2020 року присвячується українській родині та родоводу. Крім власне рідних людей, хочеться ще розповісти про нашу бібліотечну родину. Починаючи з 2016 року, в нашій бібліотеці незмінною залишається традиція чудового свята вишиванки у третій четвер травня і нагоди зустрітися, щоб насолодитися розмаїттям українських вишиванок. Але цього року будуть тільки спогади про ці незабутні зустрічі.

20 травня 2020 р.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

Банк – герой книги
 В Україні щорічно 20 травня відзначається День банківських працівників. Зараз, мабуть, немає жодної людини, яка не користується послугами банку.

У вирі боротьби за Україну

         Юрій Липа — громадський діяч, письменник, публіцист, лікар. Його непересічні таланти варті згадки. Адже його місце і роль в історії національної культури вельми значущі й нині загальновизнані. Його спадщина стоїть високо в ієрархії літературних і наукових цінностей українського народу. Вона становить собою самобутнє явище в історії української літератури, філософії та естетичної думки і відкриває перед сучасними дослідниками широкі інтерпретаційні можливості.

19 травня 2020 р.

Я кажу спасибі долі і далекій тій весні, що судилось на Подолі народитися мені...

     22 травня виповнюється 75 років Юрію Рибчинському - українському поету, драматургу, сценаристу, заслуженому діячу мистецтв України, одному  із основоположників сучасної української естрадної пісні.

Марко Кропивницький – батько українського театру світового рівня

       22 травня виповнюється 180 років від дня народження Марка Лукича Кропивницького (1840 – 1910). З його ім’ям пов’язана ціла епоха! Він був актор, драматург, режисер, письменник, композитор, співак, публіцист, громадський діяч, засновник українського театру. Марко Лукич виплекав справжніх зірок світової сцени, а театр Кропивницького зумів стати у ряд кращих національних у Європі та здобув гучну славу. Його колектив із успіхом гастролював не лише по всій царській Росії, а також у Варшаві, Мінську, Вільно, Тифлісі, Галичині, Австро-Угорщині.

Останній шлях Кобзаря в рідну Україну (22 травня – день перепоховання Тараса Шевченка)

         Тарас Шевченко  писав:
Холоне серце, як згадаю,
Що не в Україні поховають.                        
    І справді, місце його першого поховання - на Смоленському кладовищі у Санкт-Петербурзі, але ж поет  в “Заповіті”  говорив  прямо, щоб  поховали його на Вкраїні милій, на могилі, серед  широкого степу. І тому, виступаючи з промовою під час поховання,  Пантелеймон Куліш сказав: “Будь, Тарасе, певний, що ми Заповіт виконаємо і ніколи не звернемо з дороги, що ти нам проложив”.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

 Готуючись до Дня вишиванки
      Подумки готуючись до Дня вишиванки, згадучи це радісне свято, яке завжди вирувало в нашій бібліотеці, натрапила в «Щоденнику читання» на цитату із книги Христини Лукащук «Олюднені».

18 травня 2020 р.

Унікальний музей однієї книги

      «Без минулого немає майбутнього» – афоризм, який знає кожен, але з ним може бути багато асоціацій і у кожного вони будуть різні. Нею може буди і сьогоднішня подія – Міжнародний день музеїв. Бо музеї – це ті заклади, які зберігають минуле для нинішніх і майбутніх поколінь. В цей день хочеться згадати Черкащину –  край, де народився і похований Тарас Шевченко і де є цілий ряд музейних закладів, які свято бережуть пам'ять про Кобзаря.

17 травня 2020 р.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

      Література — не панацея, але вона є одним зі шляхів до порятунку людської душі, — вважає письменниця Людмила Таран. Сьогодні мова про її збірку новел «Остання жінка, останній чоловік».

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

     Сьогодні мова про роман Анни Багряної  “Дошкуляка”, який удостоєний літературно-мистецької премії ім. Пантелеймона Куліша (2013). Але спочатку про багатогранну літературну діяльність авторки.

16 травня 2020 р.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

       Юлія Гук — молода вінницька письменниця, яка свій дебютний роман «Німа» вперше видала власним коштом накладом у 500 примірників. Тема його гостро соціальна — шлях молодої, творчої, талановитої людини у світі, де майже все продається й купується.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

Павліна Пулу — письменниця, журналіст, дизайнер. Її роботи публікувалися у жіночих журналах, у 2011 році одне з оповіданнь письменниці посіло третє місце на конкурсі «Золота мантикора».  У 2013 році стала дипломантом міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» за роман «Краса, що не рятує».

15 травня 2020 р.

Родинні обереги

      В Міжнародний день сім’ї хочеться згадати про ті, здавалося б прості речі, але такі важливі, щоб сім’ї були щасливими і щоб у них примножувалось добро, а відносини були гармонійними. Це родинні обереги.

Помандруємо Європою

    Починаючи з 2003 року третьої суботи травня в Україні відзначається День Європи.

В родинній доброті одвічне джерело

        «В хаті спокійно й затишно, вечір заходить в сім’ю»…
Рідна домівка…Вона об’єднує людей в сім’ю, хочеться, щоб вона була затишною, тоді спокій огортає душу, а людські стосунки стають добрими і ніжними. Давайте сьогодні,  у Міжнародний день сім’ї згадаємо колиску свого дитинства, рідних і близьких, яких уже немає поряд, щоб цінувати тих, хто потребує вашої уваги, або навпаки – щедро дарує її вам і іншим рідним. “Хата моя, біла хата” – це раніше були хати вибілені, зараз інші часи, але хай будуть білими, чистими  думки і спогади, які понесуть вас до рідного порога. А супроводом стане пісня у виконанні незабутньої  Берегині – Раїси Панасівни і розповідь про історію створення пісні  “Хата моя, біла хата”.

14 травня 2020 р.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

    Дивний збіг в записах щоденника – книга Ганни Медвідь «Піднімайся і йди», а далі прочитана книга Анни Хоми «Заметіль» і цитата, яка ніби коментує цю назву: «Той, хто впаде, навчиться вставати. Той хто встане, зможе розпочати шлях нагору. Той, хто все знає наперед, вийде їм назустріч».

Нескорений Тодось Осьмачка

       Незабаром виповнюється 125 років від дня народження видатного українського письменника, поета, прозаїка, перекладача Тодося Осьмачки. Епоха, у яку він народився, була зовсім іншою, ніж та, у яку йому довелося жити, невимовно страждати, втікати від смерті і з болем повертатися в пам’яті у своє щасливе дитинство.

13 травня 2020 р.

Пісенний подарунок про коронавірус

       Ранковий  дзвінок однієї людини визвав  стільки емоцій – приємно, що друзі нашої бібліотеки не забувають нас, скучають за нашими зустрічами, а ще діляться своїми ідеями і напрацюваннями під час вимушеної ізоляції. Сьогодні завідувачка бібліотеки Людмила Заливча мала спілкування з поетом, композитором, неодноразовим  лауреатом  Всеукраїнських та Всесоюзних конкурсів, членом  Національної музичної спілки, заслуженим  працівником  культури, учителем  вищої категорії  Володимиром Ульяновичем  Раковським.

12 травня 2020 р.

«Комедія», яка стала «Божественною комедією» через 200 років після смерті автора

       Незабаром виповнюється 755 років від дня народження видатного італійського поета доби Відродження, письменника і політика, якого називають «батьком італійської літератури» Да́нте Аліг'є́рі. Точна дата народження Данте невідома: за різними джерелами, він народився в 1265 році між 18 травня і 4 червня. Він першим став писати літературні твори народною (тобто італійською) мовою, а не латиною.

11 травня 2020 р.

Відкрийте для себе «Акустику тіней»

      Карантин активізував блог нашої бібліотеки і публікації стали майже щоденними, кожен раз намагаємось розповісти щось цікаве, інформативне, певною мірою пов’язане  з книгами, письменниками  або життєвими подіями країни і світу. Отже, блог зараз можна порівняти з своєрідною газетою, але в електронному вигляді. Хочеться поділитися враженням про такий вид інформації як ПОДКАСТ.

10 травня 2020 р.

Чому важливо перечитувати книжки

                    
         Ми, мабуть,  ніколи не задумуємось для чого читаємо книги. Та і читаємо їх з різними цілями – навчатися, розширити кругозір і дізнатися цікаве, або просто, щоб приємно провести свій час. А як часто Ви перечитуєте книги? Адже у всіх нас є книжки, які ми читали не один раз. Сторінки деяких ми гортаємо регулярно, використовуючи їх як джерело натхнення. А є особливі твори, які непогано було б перечитувати раз на рік.

Матусин оберіг

 Добра прикмета – посадити біля будинку вишню. Вишня вважається символом родючості і достатку, а ще вона – оберіг, що приносить удачу.

9 травня 2020 р.

Перегляну дідусеві фото із війни

    Не встигла переслати фронтові фотографії свого дідуся до Департаменту культури, молоді та спорту Полтавської міської ради, який організував прекрасну виставку «Старіфотографії. Пам’ятаємо…» до Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом. Я привезла фото з рідного села наступного дня…

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

       Перегорнула свої щоденники і віднайшла книгу про війну, але не про ту, що була 75 років тому і не про ту, що маємо сьогодні. Це книга «Війна і ми» Сергія Пантюка – роман-сповідь, плетиво  спогадів людини, яка брала участь у двох збройних конфліктах (в Нагорному Карабасі та в Придністров’ї). Вона надрукована в 2012 році.

8 травня 2020 р.

Мамо, добре, що ти є - ніжне сонечко моє!

    У травні, коли прокидається від сну природа, коли дзвенить у блакиті пісня жайворонка, теплий  весняний  вітер  приносить Свято матері.

Балада про солдатів

    Напередодні Дня Перемоги пропонуємо згадати про одну із найпопулярніших пісень  композитора Анатолія Пашкевича«Степом, степом».

Дитячий інтернет-фотоконкурс «Селфі з мамою»

 В рамках відзначення Дня матері Департамент культури, молоді та спорту Полтавської міської ради оголошує Дитячий інтернет-фотоконкурс «Селфі з мамою».
Для участі в конкурсі необхідно надіслати з 06 травня по 11 травня 2020 року одне фото в електронному форматі на електронну пошту: ssdpoltava@ukr.net  (з приміткою Фотоконкурс «Селфі з мамою»)
Надіслані фото (із зазначенням ім’я та прізвища автора), які відповідають умовам Фотоконкурсу, будуть приймати участь у голосуванні на сторінці Facebook Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Департаменту культури, молоді та спорту Полтавської міської ради в період з 12 травня по 16 травня 2020 року.
Переможці (І, ІІ та ІІІ місця) будуть обрані по найбільшій кількості вподобайок. Їх автори будуть нагороджені після закінчення карантину приємними сюрпризами.
До Фотоконкурсу допускаються роботи всіх фотографічних жанрів, чорно-білі та кольорові, зроблені за останні два роки. Надсилайте фото, що відзначаються оригінальністю, несподіваним ракурсом, креативністю та гарною якістю.
Успіхів та натхнення!

7 травня 2020 р.

Геніальний композитор Петро Ілліч Чайковський - онук України

   7 травня виповнюється 180 років від дня народження всесвітньовідомого композитора, диригента і педагога Петра Ілліча Чайковського. Він написав 10 опер, 3 балети, 6 симфоній, велику кількість інших музичних творів. Походив з українського роду Чайок. Прадід композитора, Федір Опанасович Чайка (1695—1767), походив з-під Кременчука, служив у Миргородському полку. Саме такі відомості дає нам Вікіпедія. Це зручний зараз спосіб хоч мало-мальськи в тому чи іншому питанні бути проінформованим. Але погодьтесь, людині, яка любить досліджувати, аналізувати, порівнювати, інколи відкриваються зовсім несподівані факти. Такі факти, що стосуються видатного композитора, хочемо  запропонувати Вам.

6 травня 2020 р.

Уже відомі імена цьогорічних лауреатів Пулітцерівської премії

      Пулітцерівська премія (Pulitzer Prize) — одна з найпрестижніших нагород у галузі літератури, журналістики, музики і театру в США, заснована американським журналістом і видавцем угорського походження Джо́зефом Пу́літцером. У 1904 році Пулітцер склав заповіт, в якому жертвував два мільйони доларів Колумбійському університету в Нью-Йорку. Медіа-магнат бажав, щоб три чверті фонду пішли на створення вищої Школи журналістики, а решта — на створення премії для визначних американських журналістів.

Поезія і карантин

     Будь-яка подія в нашому житті, країні – чи то добра чи сумна, доленосна чи незначна викликає якісь емоції, переживання, залишає свій відбиток. За кілька тижнів карантину світовий культурний простір збагатився значною кількістю книжок, ілюстрацій, мистецьких проєктів, які присвячені пандемії й усьому, що з нею пов’язано. Звісно, хоча й чималенький період часу триває усамітнення, але в наш час цифрових технологій є змога відслідкувати, що створюють, наприклад, поети.  Отже, пропонуємо підбірку про те, як карантин в Україні через коронавірус знайшов відображення у поезії.

5 травня 2020 р.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

      Після ознайомлення з цією книгою,  далеко її не відпускаю, хоча вона й «законспектована» у моєму «Щоденнику». Мова йде про збірку «Волонтери. Мобілізація добра», укладач якої Ірена Карпа. В ній – про волонтерство і не тільки – зібрано чималу кількість історій, які  написали українські  автори. Це збірка віршів, есеїв, щемливих оповідань і ріал-таймових записок. Хтось сильно заглиблювався в проблематику, деталі, саму суть феномену волонтерства, хтось пройшов по дотичній, геніально зачепивши ті струни, що найбільш зрезонують у читацькій душі.

Найщиріші вітання Олексію Івановичу Чухраю з нагоди Дня народження!

З середини квітня, кожного дня у виконанні різних людей слухала неповторну пісню «Моя Полтава» в Фейсбуці. Чудова нагода проспівати неофіційний гімн Полтави та викласти в Інтернет! Кожному виконавцю ставила лайки, але подумки кожен раз дякувала автору чаруючої музики – композитору Олексію Івановичу Чухраю. Він, до речі, автор музики Гімну Полтави і Гімну Полтавщини. Радісно, що «Мою Полтаву» люблять, знають, а прикро, що ця акція не продовжилась до 5 травня. Запитаєте чому? Бо 5 травня скромний, талановитий, трудолюбивий, добродушний Олексій Іванович святкує день народження! 

Зачаровує цей неповторний Львів

      «Місто із запахом кави та шоколаду», «Місто серед дощів», «Серце Галицької землі», «Маленький Париж», «Український Лондон», «Культурна столиця Європи», «Місто Лева» – це все імена та епітети Львова. Щороку в першу неділю травня там проходить феєричне святкування Дня міста, але не в цьому році.Тож ми вирішили святкувати по-своєму, з книгами.

ГОРТАЮЧИ СТОРІНКИ "Щоденників читання"

        Дуже цікавий і неймовірний збіг. Спочатку запис Анастасія Вінник «Коли повертається веселка». І цитата, де авторка дає своє визначення слова «ностальгія». А слідом я виявляється прочитала книгу «Ностальгія» Євгенії Кононенко. Ця сторінка «Щоденника читання» змусила мене «загуглити» – «Що таке ностальгія?»

1 травня 2020 р.

Легендарний співак Василь Зінкевич сьогодні ювіляр

 Василя Зінкевича важко назвати обділеним державними відзнаками та нагородами. Він — народний артист України, Герой України, лауреат Шевченківської премії, почесний громадянин Луцька, кавалер орденів «За заслуги» ІІІ та ІІ ступеня та ордена Миколи Чудотворця, ордена кня́зя Яросла́ва Му́дрого.