Ми і 7 чудес Полтави


                                                                                                                               

                                             
Перше місце серед чудес Полтави по праву займає Архітектурний ансамбль Полтавської Круглої площі – серце нашого міста.

    По колу площі розташовано вісім адміністративних споруд і житлових будинків — по одному в кожному секторі, — збудованих в єдиному стилі губернського класицизму. Площа вважається єдиним у світі цілісним класицистичним ансамблем круглої площі, збудованим в єдиному стилі.


Цей унікальний всесвітньовідомий ансамбль був побудований на честь 100-літнього ювілею Полтавської битви. Історики переказують, що неподалік від місця, де перебуває монумент, в 1709 році мала місце зустріч Петра І із захисниками Полтави.
    Пізніше, за наказом імператора Миколи II, навколо пам'ятника був закладений сквер, що перетворився в гарний Корпусний парк. Від його центру, де велично піднімається пам'ятник Слави, радіально розходяться широкі паркові алеї, які плавно переходять у вулиці.
     Зараз в будівлях Круглої площі розміщені дитяча Мала академія мистецтв, кінотеатр ім. Котляревського, міська рада, один із підрозділів міліції. Частину кадетського корпусу займає техуніверситет.
     
Корпусний сад, унікальний витвір садово-паркового мистецтва, улюблене місце відпочинку багатьох жителів міста і його гостей. Парк округлої форми, вздовж алей стільки рослинності, що неможливо всьому надивуватися – різноманітні види кущів, дерев і безліч клумб, від яких ніяк відірвати очі – на початку літа квітнуть півонії, приголомшуючи все навкруг п’янкими пахощами, а ледь пізніше – королеви-троянди, немов на подіумі конкурсу краси.     
                       


Друге  чудо  Полтави  –  один  із  головних  символів  нашого міста 
Біла альтанка.

Білу альтанку збудували на честь святкування 200-річчя Полтавської битви 1909-го на місці, де під час баталії був розташований Подільський сторожовий бастіон фортеці.
Під час окупації альтанку зруйнували німці й на її місці влаштували артилерійський пункт. 1954-го до 300-річчя возз’єднання України з Росією на її місці спорудили схожу за формами Ротонду дружби народів.
Альтанка розташована на Соборному майдані, завершує полтавське плато Іванової Гори. Звідси відкривається чудовий краєвид на долину річки Ворскли та частину міста. Це своєрідний пам'ятник - вісім колон, встановлених півколом, вгорі підтримують ажурний вінок, що нагадує підкову. На вінку напис - це цитата з Наталки-Полтавки І. П.Котляревського: - «Де згода в сімействі, де мир і тиша, щасливі там люди, блаженна сторона».                                                              
                     

За легендою, вона має форму підкови, бо на цьому місці кінь Петра І загубив підкову наступного дня після битви. А місцевий коваль швидко викував нову. Цар його похвалив і нагородив.
Вона й досі офіційно іменується Ротондою дружби народів, хоча полтавці називають її Білою альтанкою. У містян існує стала традиція робити зупинку біля альтанки на весілля, на свята або й просто під час прогулянок.     
                          
                                                                                                                         Третє чудо Полтави – Хрестовоздвиженський монастир є однією з головних визначних пам'яток міста і головною його святинею. 
У 1650 році в Полтаві на березі Ворскли був заснований Хрестовоздвиженський монастир, який є єдиною в Україні семикупольною церквою  у  стилі  бароко. Дзвіниця,  яка  має  чотири  поверхи,  височіє на 43 метри. У соборний комплекс також входять Семенівська і Троїцька церкви.
До кінця ХVІІ ст. усі споруди монастиря були дерев’яними. 1695-го його зруйнували татари. Новий кам’яний собор відбудовували коштом полтавського полковника Василя Кочубея. Після його страти монастир добудовував син. Після того, як в радянські часи монастир використовувався як в'язниця і школа-інтернат, його в 1991 році повернули церкві.
Полтавський Хрестовоздвиженський монастир був центром культури і освіти на Лівобережжі, довгий час мав статус чоловічого, але в кінцевому варіанті став жіночим. Монастир розташований на горі і добре видно здалеку. Обнесений кам'яною стіною він нагадує фортецю. Цей храм приваблює багатьох гостей міста своєю красою та унікальністю.     
                                                                                                                                                       Четверте чудо – Будівля Губернського земства, тобто Полтавський краєзнавчий музей.     
      Будівлю споруджено протягом 1903-1908 років за проектом архітектора В.Кричевського в стилі українського модерну. Фасад прикрашають майолікові (глазуровані) герби повітів Полтавської губернії. Усередині приміщення оздоблене мальованим і різьбленим українським орнаментом.
До 1920-х це був будинок губернського земства. Сьогодні тут Краєзнавчий музей, на двох поверхах якого представлено повну історію Полтавського краю. Це один з найдавніших музеїв України, який засновано 1891 року як музей природи й історії Полтавської губернії. Нині експозиція музею – це відділи природи, археології, етнографії, історії XIV-початку XX століття та історії XХ-початку XXІ століття. Особливої уваги заслуговує «Скарбниця», де представлено понад 300 тис. найунікальніших експонатів.
Будівля Полтавського краєзнавчого музею є визначною пам’яткою архітектури національного значення.                                                                                    
Крокуємо далі! П’яте чудо Полтави – Спаська церква.
Невеличка церква на Спаській вулиці у Полтаві на перший погляд зовсім не здається дивною. Дещо приземкувата баня, цегляні потиньковані стіни. Насправді ж, Спаська церква – унікальний історико-архітектурний пам'ятник, виконаний у давньоруському стилі. Це один із найдавніших храмів Полтави. Дерев’яна Спаська церква в Полтаві є єдиною автентичною матеріальною пам’яткою часів Північної війни та Полтавської битви. Вона була споруджена настоятелем Іваном Світайлом за сприяння Івана Іскри у 1705 — 1706 роках на місці згорілої у 1704 році Преображенської церкви.
За переказами після Полтавської битви у Спаській церкві був проведений подячний молебень за перемогу у Полтавській битві, на якому був присутній Петро І.
Для збереження дерев’яної споруди у 1845 році над Спаською церквою за проектом харківського архітектора А.Тона був споруджений мурований футляр. Для підтримки дерев’яних стін історичної церкви всередині споруджені чотири муровані стовпи. Ідея «церкви в футлярі» не тільки дозволила зберегти історичну пам'ятку, але й подарувала нам унікальну «споруду в споруді».
     Та унікальна в ній не тільки архітектура. В середині храму збереглися дивовижні витвори християнського мистецтва кінця ХVІІ — першої половини ХVІІІ століття. Іконостас являє собою справжній шедевр сницарського та іконописного мистецтва.
Спаська церква у всі часи користувалася величезною популярністю серед полтавців. Парафіяни кажуть, храм має сильну енергетику.      
                                 

Шосте чудо – Поле Полтавської битви.

Знаменита Полтавська битва, яка відбулася 27 червня 1709 року, відома, напевно, кожній людині. Це була доленосна битва, яка в певній мірі не тільки визначила долю Росії, а й мала істотний вплив на історію всієї Європи.
І пам'ять про цю знамениту військову битву двох могутніх держав зберігається не тільки в книгах і в серцях багатьох людей, але і в Національному історико-культурному заповіднику «Поле Полтавської битви». Щорічно в заповідник «Поле Полтавської битви» приїжджають тисячі туристів з усього світу.
1909 року з ініціативи викладача історії Полтавського кадетського корпусу І.Ф. Павловського було відкрито музей на полі Полтавської битви і комплекс пам’ятників, пов’язаних з Полтавською битвою, – оголошено державним історико-культурним заповідником «Поле Полтавської битви» з охоронною зоною історичного поля загальною площею 771,5 га.
На сьогоднішній день державний історико-культурний заповідник «Поле Полтавської битви» став значним культурним науково-методичним центром по вивченню історії України періоду XVII-XVIII століть в контексті європейської історії; 1994 року в музеї створено постійно діючу виставку «Козацька держава».
Матеріали, нагромаджені у фондах музею історії Полтавської битви, давно вийшли за межі не тільки історії Полтавської битви, а й 21-річної Північної війни, у вир якої були втягнуті Московією Польща, Данія, Швеція, Україна, Туреччина. В дев’яти експозиційних залах представлені безцінні історичні реліквії: холодна і вогнепальна зброя, медалі, монети, живописні полотна, портрети, ікони, гравюри, бойові прапори, обмундирування, старовинні книги, карти, грамоти та інші історичні документи 1-ї половини XVIII століття.                
                                                                                                           

Серед всіх історико-культурних заповідників країни єдиним українським заповідником, який увійшов до списку ІАМАМ (Міжнародна організація військово-історичних музеїв світу), що діє під егідою ЮНЕСКО, є Національний заповідник «Поле Полтавської битви».
                                                                                                                                                     
                                                                                                                                Замикає сімку чудес справжня архітектурна окраса Полтави –     
Будівля Дворянського і Селянського банку.

Це дуже гарненька будівля, яка своїм архітектурним стилем нагадує казковий будиночок. Звели її на початку минулого століття в руському стилі для Дворянського і селянського банку. Вона являє собою двоповерхову будівлю, для побудови якої використана декоративна червона цегла. Будівля за своїм архітектурним стилем відповідає загальним принципам стилю модерн, який переважав на початку ХХ століття, а також має елементи давньоруської архітектури. Фасадну частину Селянського банку прикрашають мозаїчні панно та різнокольорові вставки з кераміки. Над головним входом в банк розміщається стрілчате крильце, в нішах якого затаїлись птиці-фенікси, що з давніх часів являються символами відродження.
Будівля постраждала в період Великої Вітчизняної війни, відновлено її в 1948 році. Після здобуття Україною незалежності в стінах Селянського банку розмістилося управління Служби Безпеки України в Полтавській області.
   Нині будівля відноситься до рідкісних зразків архітектури російського модерну та є пам’яткою архітектури національного значення.
                                                                                                                                Справді, цікава вийшла подорож! Про все це і багато іншого Ви дізнаєтесь, скориставшись в нашій бібліотеці книгами про Полтаву.


  

  






 
   
                                                                                                                             Для більш детального ознайомлення з 7 чудесами Полтави ми підготували для Вас рекомендаційний список літератури.

СІМ ЧУДЕС ПОЛТАВИ

Рекомендаційний список літератури

Більш ніж 1100-річна історія Полтави подарувала жителям і гостям міста безліч культурних та історичних пам'яток. Церкви, парки, сквери, музеї, собори, галереї і багато-багато іншого дивує жителів та гостей міста.
Щоб визначити найбільш улюблені і цікаві із них в   2009 році в Полтаві ініціювали проведення конкурсу«Сім чудес міста Полтави». 
До речі, формат цього конкурсу, запозичений зі Списку Чудес світу періоду Античної Греції ІІІ століття до н. е., трансформували з Всеукраїнської акції «7 чудес України». Коли ж «7 чудес» України обирали у 2007 році, кілька претендентів були представлені і з Полтавської області. Серед них — заповідник-музей М. В. Гоголя, літературно-меморіальний музей та садиба І.П. Котляревського, Миколаївська церква (Диканька), Полтавський краєзнавчий музей та Полтавський Хрестовоздвиженський монастир. Але жодне з цих місць не увійшло до складу «7 чудес» України.
А в  рамках конкурсу голосуванням більше 12-ти тисяч полтавців було обрано «сімку» найкращих  історико-архітектурних  пам’яток  Полтави. 
Зведена рейтингова сімка чудес Полтави така: Кругла площа, Біла Альтанка, Комплекс будівель Полтавського Хрестовоздвиженського монастиря, Полтавський краєзнавчий музей, Спаська церква, Поле Полтавської битви, Будівля Дворянського і   Селянського банку (нині це будівля  обласного управління СБУ). 
Пропонуємо  і вам здійснити екскурсію по “семи чудесах Полтави” за допомогою матеріалів із фонду нашої бібліотеки. Розділи виставки побудовані відповідно до визначених учасниками голосування місць, які отримали ті чи інші пам'ятки.
Інформація в розділах розташована в такому порядку : книги, статті із книг в алфавітному порядку, матеріали відео та фонотеки.  Потім подані статті з періодичних видань за 2006 – 2015 роки. Статті із періодичних видань   розташовані в розділах в зворотно - хронологічному порядку.


ЗАГАЛЬНИЙ РОЗДІЛ

ГЛАДЫШ,  К.В. Архитектура и памятники Полтавщины: Путеводитель / К. В. Гладыш. - Х. : Прапор, 1982. - 103 с. : ил
ДЯЧЕНКО,  А.М. “Полтава моя – це поезія й проза”: Путівник-нарис / А.М. Дяченко.- Полтава: ВАТ “Видавництво “Полтава”,2004.- 56с.
ІКОННИКОВ, М. В. Площа під крилами орла / М. В. Іконников. - Полтава : Полтавський літератор, 2002. - 24 с. 
ІКОННИКОВ, М. В. Полтава. Острови і островки історії : Короткий путівник / М. В. Іконников. - Полтава : Полтавський літератор, 2003. - 30 с. 
ИКОННИКОВ, М. Полтава. Увидишь раз – полюбишь навсегда. Исторические и культурные достопримечательности / М.Иконников. – Полтава : Дивосвіт, 2012. – 44 с.
МАТВІЄНКО, П. "ЗОЛОТЕ КІЛЬЦЕ" Полтавщини: Аналогії монументального мистецтва на тернисті шляхи / П. Матвієнко, О.Матвієнко// Антологія краєзнавства Полтавщини : науково-методичний посібник. - Полтава : АСМІ, 2002. - С. 197-201
МУЗЕЇ ПОЛТАВИ = MUSEUMS OF POLTAVA : Путівник / О.Ачкасова [и др.]. - Полтава: Говоров С. В., 2015. - 68 с. : іл. - Укр. та англ. мовами.
НАЛИВАЙКО,  І. М. Через літа, через віки... : Історико-публіцистичні нариси / І. М. Наливайко. - Полтава : Дивосвіт, 2008. – 384 с.
ПОЛТАВА: Історичний нарис.- Полтава: Полт.літератор,1999.- 280с.
ПОЛТАВЩИНА: Енциклопедичний довідник /За ред. А.В.Кудрицького.- К.: УРЕ, 1992. - 1022с.
РУДНИЦЬКИЙ, М.Я. Архітектурне обличчя Полтави / М.Я.Рудницький.-  Полтава, «Метоп», 1992. – 38 с.
С ДОБРЫМ УТРОМ, ПОЛТАВА! : Туристический путеводитель / Автор текста Е.Балыбина, концепция Черёмина. – Полтава: Орияна, 2009. – 94с, ил.
СІМ ЧУДЕС МІСТА ПОЛТАВИ.- Полтава: ФОП Говоров С.В., 2009.-36с.
ХАЛИМОН,  В.Ф. Полтавщина очима краєзнавця / В. Ф. Халимон. - Полтава : Дивосвіт, 2009. – 304 с.
ЧЕПІЛЬ,  О. Вулицями старої Полтави : науково-популярні нариси / О.Чепіль. - Полтава : РІК, 2010. – 164 с.


СІМ ЧУДЕС ПОЛТАВИ [Відеозапис ] / Авт. Та ведучий В.Джиган; ОДТРК «Лтава»; Упр. культ. виконкому Полтавської міської ради . - [Б.м. ]. - [Б.вид. ]


ДАНИЛЕЦЬ, О. «Сім чудес Полтави» : туристичний маршрут під такою назвою почав функціонувати у місті над Ворсклою, повідомила заступник Полтавського міського голови Лариса Семеняга / О. Данилець // Урядовий кур’єр. - 2009. -     21 листопада. - С. 16.
Сім чудес рідної  Полтави // Полтавський вісник . - 2009. - 23 вересня. -   С. 10.
ДОРОШЕНКО, Г. «Сім чудес Полтави»  вже відомі / Г. Дорошенко // Зоря Полтавщини. - 2009. - 15 вересня. - С. 1.


АРХІТЕКТУРНА  ПЕРЛИНА  ПОЛТАВИ


ГОЛОВНА ПЛОЩА МІСТА: [Кругла площа] // Чепіль О. Вулицями старої Полтави : науково-популярні нариси / О.Чепіль. - Полтава : РІК, 2010. - С. 20- 39: фото.
ГОЛОВНА ПЛОЩА МІСТА : [про Круглу площу м. Полтави] // Халимон В.Ф. Полтавщина очима краєзнавця / В. Ф.Халимон. - Полтава : Дивосвіт, 2009. - С. 187-192.

ПОЛТАВСЬКА КРУГЛА ПЛОЩА // Це моя історія. Полтава. Частина ІІ/ Авт. проекту В.Джиган; Дизайн, графіка М.Кузнєцов; Кер. проекту І.Кужик; Наук. консультація В.Павлов; Полтавська  телевізійна студія «Місто»; За підтримки управління  культури Полтавського МВК. – Полтава: ТОВ «Студія «Місто», б.р.

СУЛИМЕНКО, В. Годинник і загадкова башта на будівлі міськради/  В.Сулименко // Полтавський вісник. - 2015. - 6 лютого (№ 6). - С. 32 : фото.
СУЛИМЕНКО, В. Колишній штаб льотчиків-полярників й управління нафтовиків: [про будинок полт. цивільного губенатора на Круглій площі]/В.Сулименко //  Полтавський вісник. - 2014. - 7 лютого (№ 6). - С. 27.
СУЛИМЕНКО, В. Будинок, що не вписався в ансамбль Круглої площі : [про приміщення художньо-ремісничої школи ім. Хрульова]/ В.Сулименко // Полтавський вісник. - 2012. - 27 квітня. - С. 28
СУЛИМЕНКО, В. Яким був центр Полтави в роки війни / В.Сулименко // Полтавський вісник. - 2011. - 9 вересня. - С. 24.
СУЛИМЕНКО,  В.  Вхід   у  Корпусний  сад  замінили  «Сарделькою»: [з історії Круглої площі]/ В.Сулименко//  Полтавський вісник. - 2011. - 9вересня. - С. 23.
ЧЕРНОВ, А. Губернський клуб дворянства: [елемент ансамблю Круглої площі]/ А.Чернов// Зоря Полтавщини. - 2010. - 17 березня. - С. 2.
ПОЛТАВА ВЧОРА Й СЬОГОДНІ: Кругла площа// . - 2009. - 23вересня.- С. 9.
ГУБЕРНСЬКІ ПРИСУТСТВЕННІ МІСЦЯ: [В ансамблі Круглої площі в Полтаві]//  Полтавський вісник. - 2009. - 20 лютого. - С. 4 (дод.).
КАДЕТСЬКИЙ КОРПУС: [В ансамблі Круглої площі в Полтаві]//  Полтавський вісник. - 2009. - 20 лютого. - С. 4.(дод.).
КОРПУСНИЙ САД: [У Полтаві]//  Полтавський вісник. - 2009. – 20лютого. - С. 5. (дод.).
ДІДЕНКО, Н. Олександрівська колона на Палацовій площі у Петербурзі зявилася через 20 років після Пам’ятника Слави у Полтаві: [про архітектурний ансамбль Круглої площі в Полтаві]/ Н.Діденко// Вечірня Полтава. - 2008. - 30 квітня. - С. 7.
7 ПЕРШИХ ВУЛИЦЬ СТАРОВИННОЇ ПОЛТАВИ// Край. - 2007. - Жовтень (№ 42). - С. 15-17.



БІЛА АЛЬТАНКА - ПАМ'ЯТНИК РІЧНИЦІ
ПОЛТАВСЬКОЇ БИТВИ

МИРКО, В. Як ми збудували Альтанку/ В.Мирко//Полтавський вісник. - 2014. - 1 серпня (№ 31). - С.4.
СУЛИМЕНКО, В. Що написано на «підкові» Білої Альтанки?/ В.Сулименко //  Полтавський вісник. - 2011. - 23 вересня. - С. 24.


УНІКАЛЬНА ПАМ'ЯТКА ДУХОВНОГО ЖИТТЯ

З ГЛИБИН ВIКIВ ВIДЛУНЮЮТЬ МАЛИНОВI ДЗВОНИ: [про Хрестовоздвиженський монастир]// НаливайкоІ.М. Через літа, через віки...: історико-публіцистичні нариси/ І.М.Наливайко. - Полтава: Дивосвіт, 2008. - С. 21-27.
ПОЛТАВСЬКИЙ ХРЕСТОВОЗДВИЖЕНСЬКИЙ МОНАСТИР: Путівник. -  Полтава: ФОП Говоров С.В., 2009.-32 с. 
ПОЛТАВСЬКИЙ ХРЕСТОВОЗДВИЖЕНСЬКИЙ МОНАСТИР// Храми Полтави: Путівник. - Полтава: ФОП Говоров С.В., 2010.- С.3 - 16.
ПОЛТАВСЬКИЙ ХРЕСТОВОЗДВИЖЕНСЬКИЙ МОНАСТИР// Халимон В. Ф. Полтавщина очима краєзнавця/ В.Ф.Халимон. - Полтава: Дивосвіт, 2009. - С. 233-237.
УНІКАЛЬНА ПАМ'ЯТКА ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ: [про Хрестовоздвиженський монастир]// Кривий В. Духовність: збірник статей/ В.Кривий. - Полтава: Дивосвіт, 2009. - С. 22-24.


ХРЕСТОВОЗДВИЖЕНСЬКИЙ МОНАСТИР// Це моя історія. Полтава. Частина VІ/ Авт. проекту В.Джиган; Дизайн, графіка М.Кузнєцов; Кер. проекту І.Кужик; Наук. консультація В.Павлов; Полтавська  телевізійна студія «Місто»; За підтримки управління  культури Полтавського МВК. – Полтава: ТОВ «Студія «Місто», б.р.


КОРНЄВА, В. Святиня Полтавського Хрестовоздвиженського монастиря/ В.Корнєва// Зоря Полтавщини. - 2012. - 6 листопада. - С. 2.
САМОЙЛОВА, Л. «Благословляю на постоянное место проживання в монастирь...»: [про полт. Хрестовоздвиженський монастирь]/ Л.Самойлова// Відомості Полтавської  єпархії. - 2011. - № 10. - С. 10-11.
ЦЕБРІЙ, В. Хрестовоздвиженський собор – один із кращих зразків українського бароко/ В.Цебрій//  Полтавський вісник. - 2011. - 13 травня. -    С. 8.
БЕРЕЗІНА, О. Над центральним іконостасом Хрестовоздвиженського храму полтавські різьбярі працювали 15 років/ О.Березіна// Вечірня Полтава. - 2010. - 7 квітня. (№ 14). - С.11.
ДОКУМЕНТ ПРО ЗАКРИТТЯ ПОЛТАВСЬКОГО ХРЕСТО-ВОЗДВИЖЕНСЬКОГО МОНАСТИРЯ// Край. - 2009. - Серп. (№ 64). - С. 15.


ШЕДЕВР АРХІТЕКТУРИ ТА  СКАРБНИЦЯ ІСТОРІЇ


ПОЛТАВСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ : Збірник наукових статей. Маловідомі сторінки історії, музеєзнавство, охорона памяток. Випуск VІІ/ Редкол. Волошин Ю.В., Киридон А.М., Мокяк В.О. та ін .- Полтава: Дивосвіт, 2012. – 664с.+12 с. вкл., іл.
ПОЛТАВСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ: Путівник.-Харків: Прапор,1985.-89с.,12 арк.іл.
100 РОКІВ ПОЛТАВСЬКОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЮ: Наук.читання 26 вересня 1991 р.-Полтава,1991.-66с.
100-РІЧЧЯ ПОЛТАВСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ: матеріали ювілейної наукової конференції. Ч. 3. Краєзнавство Полтавщини/ Полтавський краєзнавчий музей ; ред. О.Б.Супруненко. - Полтава : [б. и.], 1991. - 70 с.
ЗВІТ ПРО РОБОТУ ПОЛТАВСЬКОГО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ ЗА 2011 Р.// Полтавський краєзнавчий музей. Збірник наукових статей: маловідомі сторінки історії, музеєзнавство, охорона пам’яток. - Полтава: Дивосвіт, 2012. - Вип.VІІ. - С. 602-654.
ПЕРЛИНА УКРАЇНСЬКОГО ЗОДЧЕСТВА: [про Полтавський краєзнавчий музей]// Халимон В.Ф. Полтавщина очима краєзнавця / В.Ф.Халимон. - Полтава: Дивосвіт, 2009. - С. 213-217.
ПОЛТАВСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ: [текст подано українською та англійською мовами]// Музеї Полтави = Museums of Poltava: путівник. - Полтава: Говоров С. В., 2015. - С. 12-17. : фот.
ПУБЛІКАЦІЇ НАУКОВЦІВ 2010-2011 РР.: [Полтавського краєзнавчого    музею]// Полтавський краєзнавчий музей. Збірник наукових статей: маловідомі сторінки історії, музеєзнавство, охорона пам’яток. - Полтава: Дивосвіт, 2012. - Вип.VІІ. - С. 582-601.
СПОРУДА ПОЛТАВСЬКОГО ЗЕМСТВА - ПРОГРАМНИЙ ТВІР НОВІТНЬОГО УКРАЇНСЬКОГО БУДІВНИЧОГО СТИЛЮ// Ханко В. Полтавщина: плин мистецтва, діячі: Мистецтвознавчі праці/ В.Ханко. - К.: Видавець О.Ханко, 2007. - С. 177-188: фото.
ШЕДЕВР АРХІТЕКТУРИ, СКАРБНИЦЯ ІСТОРІЇ...: [про приміщення краєзнавчого музею]// Наливайко І. М. Через літа, через віки...: історико-публіцистичні нарис / І. М. Наливайко. - Полтава: Дивосвіт, 2008. - С. 365-371.


ЗЕМСЬКА ГУБЕРНСЬКА УПРАВА// Це моя історія. Полтава. Частина ІІ/ Авт. проекту В.Джиган; Дизайн, графіка М.Кузнєцов; Кер. проекту І.Кужик; Наук. консультація В.Павлов; Полтавська  телевізійна студія «Місто»; За підтримки управління  культури Полтавського МВК. – Полтава: ТОВ «Студія «Місто», б.р.
СКАРБИ КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ// Це моя історія. Полтава. Частина ІІ/ Авт. проекту В.Джиган; Дизайн, графіка М.Кузнєцов; Кер. проекту І.Кужик; Наук. консультація В.Павлов; Полтавська  телевізійна студія «Місто»; За підтримки управління  культури Полтавського МВК. – Полтава: ТОВ «Студія «Місто», б.р.


НЕЇЖМАК, В. « Квітку в камені»  Василя  Кричевського названо його ім’ям: [про присвоєння облрадою Полтавському краєзнавчому музею ім’я видатного митця]/ В.Неїжмак// Голос  України. - 2013. - 26 жовтня. - С. 15.
ПОЛТАВСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ ОТРИМАВ СВОЄ... ІМ’Я: [рішенням полт. облради полт. краєзнавчому музею присвоєно ім’я В.Кричевського]// Полтавська думка. - 2013. - 10 жовтня (№ 41). - С. 1.
ЖОВНІР, Н. У новому музейному збірнику – наукові дослідження області: [про сьомий випуск збірки "Полт. краєзнавичий музей: збірник наукових статей"]/ Н.Жовнір// Нова газета по-полтавськи. - 2013. - 26 червня -2 липня (№22/23). - С. 6.
ГАЛЯН, Г. Дім Василя Кричевського як вияв національної ідентичності: [про приміщення полт. краєзнавчого музею]/ Г. Галян// Край. - 2013. – Лютий       (№ 106). - С. 11 - 12.
ЖОВНІР, Н. Свято народження музею: 120 років тому в Полтаві був заснований обласний краєзнавчий музей, який став перлиною українського музейництва/ Н.ЖОВНІР// Нова газета по-полтавськи . - 2011. - 9 листопада. - С.9.
МИХЕЄВА, Т. Відчути серцем подих історії: [про ювілей Полт. краєзнавчого музею]/ Т.Михеєва// Зоря Полтавщини. - 2011. - 1 листопада. - С. 1.
СУЛИМЕНКО, В. Перлина українського архітектурного модерну: [про приміщення полт. краєзнавчого музею]/ В.Сулименко// Полтавський вісник. - 2011. - 7 жовтня. - С. 24.
МИХЕЄВА, Т. Наукові відкриття, археологічні знахідки: [про наукову конференцію "Полтавський краєзнавчий музей: у ретроспективі археологічних досліджень"]/ Т.Михеєва// Зоря Полтавщини. - 2012. - 28вересня. - С. 6
ФЕСИК, К. Полтавському краєзнавчому – 120 літ/ К.Фесик// Діє-Слово. - 2011. - № 8. - С. 2 -3.
ЧЕРНОВ, А. Будинок губернського земства/ А.Чернов// Край. - 2010. - Березень (№ 71). - С. 9-11.
ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ НАВКОЛО КРАЄЗНАВЧОГО МУЗЕЮ?// Полтавський вісник . - 2010. - 19 лютого. - С. 3.
ГНАТЕНКО, О. Для порятунку краєзнавчого музею потрібен рецепт фахівців, а не заяви політиків/ О.Гнатенко// Вечірня  Полтава. - 2010. - 17лютого. - С. 2.
СУПРУН, Т. Нев'януча квітка українського стилю: [про приміщення полт. краєзнавчого музею]/ Т.Супрун// Край. - 2008. - Грудень (№ 56).- С.4-5.
НАЛИВАЙКО, І. Шедевр архітектури, скарбниця історії...: [про приміщення Полт. краєзнавчого музею]/ І. Наливайко// Зоря  Полтавщини. - 2006. - 7 березня. - С. 6.

СВІДОК СИВОЇ ДАВНИНИ Й СЬОГОДЕННЯ

СВІДОК СИВОЇ ДАВНИНИ Й СЬОГОДЕННЯ: [про Спаську церкву]// Наливайко, Іван Микитович. Через літа, через віки...: Історико-публіцистичні нарис/ , Іван Микитович Наливайко. - Полтава : Дивосвіт, 2008. - С. 76-81.
СПАСЬКА ЦЕРКВА// Храми Полтави: Путівник. - Полтава: ФОП Говоров С.В., 2010.- С.30 - 31.
СПАСЬКА ЦЕРКВА: церкви, що побудовані до революції 1917 р. і збереглися до цього часу// Халимон В. Ф. Полтавщина очима краєзнавця/ В.Ф.Халимон. - Полтава: Дивосвіт, 2009. - С. 225-226.
СТАРОСВІТСЬКІ АРХІТЕКТУРНІ ПАМ’ЯТКИ ПОЛТАВИ// Ханко В. Полтавщина: плин мистецтва, діячі: Мистецтвознавчі праці/ В.Ханко. - К. : Видавець О.Ханко, 2007. - С. 132-135.


НЕСТУЛЯ, Л. Перед иконой "Христос благословляющий": [об иконе в Спасской церкви Полтавы]/ Л.Нестуля// Відомості Полтавської єпархії. - 2015. - Січень (№ 1). - С. 10-11: фото.
300-ЛІТНЯ ІСТОРІЯ СПАСЬКОЇ ЦЕРКВИ У ПОЛТАВІ // КОЛО. - 2014. - 16-22 січня (№ 3). - С. 18.
СУЛИМЕНКО, В. Щоб урятувати для нащадків, її помістили у «футляр»: [про Спаську церкву]/ В. Сулименко// Полтавський  вісник. - 2012. - 17 серпня. - С. 24.


ДОЛЕНОСНЕ ПОЛЕ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІСТОРІЇ


ДЕРЖАВНИЙ ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК «ПОЛЕ ПОЛТАВСЬКОЇ БИТВИ». - Полтава: Скайтек, 1999. - Б/ц
ДЕРЖАВНИЙ ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНИЙ ЗАПОВІДНИК «ПОЛЕ ПОЛТАВСЬКОЇ БИТВИ»: [текст подано українською та англійською мовами]// Музеї Полтави = Museums of Poltava: путівник. - Полтава: Говоров С. В., 2015. - С. 26-31. : фот.
ІВАНЮК Я.Г., РОСТОВСЬКИЙ А.М. Заповідник Поле Полтавської битви: Путівник.-Харків: Прапор,1986.- 96с.; іл.
НИКОЛЕНКО, С. Полтавська битва/ Худож.- оформитель Е.В.Вдовиченко. – Харьков: Фолио, 2009. -122с.
ПОЛТАВСЬКА БИТВА – ОСМИСЛЕННЯ В ЧАСОВІЙ ПЕРСПЕКТИВІ: Полтава 1709-  2009. – Швеція: АТТА, 2009. – 58 с: укр.. та англ. мовами 


ДОЛЕНОСНЕ ПОЛЕ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ІСТОРІЇ// Це моя історія. Полтава. Частина І/ Авт. проекту В.Джиган; Дизайн, графіка М.Кузнєцов; Кер. проекту І.Кужик; Наук. консультація В.Павлов; Полтавська  телевізійна студія «Місто»; За підтримки управління  культури Полтавського МВК. – Полтава: ТОВ «Студія «Місто», б.р.
МУЗЕЙНЕ МІСТЕЧКО НА ПОЛІ БИТВИ// Це моя історія. Полтава. Частина І/ Авт. проекту В.Джиган; Дизайн, графіка М.Кузнєцов; Кер. проекту І.Кужик; Наук. консультація В.Павлов; Полтавська  телевізійна студія «Місто»; За підтримки управління  культури Полтавського МВК. – Полтава: ТОВ «Студія «Місто», б.р.
ІСТОРИЧНІ ПАМ’ЯТКИ НА ПОЛІ БИТВИ// Це моя історія. Полтава. Частина І/ Авт. проекту В.Джиган; Дизайн, графіка М.Кузнєцов; Кер. проекту І.Кужик; Наук. консультація В.Павлов; Полтавська  телевізійна студія «Місто»; За підтримки управління  культури Полтавського МВК. – Полтава: ТОВ «Студія «Місто», б.р.
МУЗЕЙ ІСТОРІЇ ПОЛТАВСЬКОЇ БИТВИ, ЧАСТИНА І// Це моя історія. Полтава. Частина І/ Авт. проекту В.Джиган; Дизайн, графіка М.Кузнєцов; Кер. проекту І.Кужик; Наук. консультація В.Павлов; Полтавська  телевізійна студія «Місто»; За підтримки управління  культури Полтавського МВК. – Полтава: ТОВ «Студія «Місто», б.р.
МУЗЕЙ ІСТОРІЇ ПОЛТАВСЬКОЇ БИТВИ, ЧАСТИНА ІІ// Це моя історія. Полтава. Частина І/ Авт. проекту В.Джиган; Дизайн, графіка М.Кузнєцов; Кер. проекту І.Кужик; Наук. консультація В.Павлов; Полтавська  телевізійна студія «Місто»; За підтримки управління  культури Полтавського МВК. – Полтава: ТОВ «Студія «Місто», б.р.
ЮВІЛЕЇ ПОЛТАВСЬКОЇ БИТВИ // Це моя історія. Полтава. Частина ІV/ Авт. проекту В.Джиган; Дизайн, графіка М.Кузнєцов; Кер. проекту І.Кужик; Наук. консультація В.Павлов; Полтавська  телевізійна студія «Місто»; За підтримки управління  культури Полтавського МВК. – Полтава: ТОВ «Студія «Місто», б.р.


АНДРЮЩЕНКО, А.С. Стан пам’яток Полтавської битви у 20-30-ті роки XX ст./ А.С. Андрющенко// Край. - 2015. - Травень (№ 133). - С. 12-14.
ШЕНДРИК, Л. Л. С. Вайнгорт, В. О. Трегубов – творці формування меморіального комплексу  па’мяток Поля Полтавської битви/ Л.Шендрик// Край. - 2014. - Лютий (№ 118). - С. 17-19.
ПЕТРЕНКО, І. Туристичні маршрути духовності: [про круглий стіл у ДІКЗ «Поле Полтавської битви» з приводу розробки туристичних маршрутів з використанням  пам'яток православ’я]/ І.Петренко// Зоря Полтавщини .  - 2013. - 6 серпня. - С. 2.
БЕРЕЗІНА, О. Усі, хто вийшов із комсомолу у цьому житті не загубилися: [про директора історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» Н. Білан]/ О.Березіна// Полтавський вісник. - 2012. - 2листопада. - С. 27.
ЖОВНІР, Н. Полтавська баталія і сьогодення: [про підведення підсумків конкурсу «Полтавська битва в геополітичних вимірах сьогодення» у музеї-заповіднику «Поле Полтавської битви»]/ Н.Жовнір// Зоря Полтавщини. -   2010. - 19 травня. - С. 3.
ПЕРЕДЕРІЙ, Л. Дні, що зворушили Полтаву: [про відзначення 200-річчя Полтавської битви]/ Л.Передерій// Полтавський вісник. - 2009. - 26червня. - С. 7.
ДАНИЛЕЦЬ, О. «Поле  Полтавської битви»  будували три століття/ О.Данилець// Урядовий  кур’єр . - 2009. - 27 червня. - С. 9.
ЦЕБРІЙ, В. Орел і корона під ним не впадуть, щит і шолом перекують: [Про пам'ятники Полтавської битви]/ В.Цебрій// Полтавський вісник . - 2008. - 1 серпня. - С. 7.
ШЕНДРИК, Л. Проект «Поле  Полтавської битви»: [Про археологічні дослідження на полі Полтавської битви]/ Л.Шендрик// Край. - 2008. - Жовтень (№ 54). - С. 11.
ШВЕДСЬКА КУЛЯ: [Про історію території поля Полтавської битви]// ВЕЧІРНЯ ПОЛТАВА. - 2008. - 28 лютого. - С.21 (дод.).
ДІДЕНКО, Н. Шведські полки знову брали російський редут: [Про підготовку до реконструкції ходу битви на полі Полт. битви]/ Н.Діденко// Вечірня Полтава. - 2008. - 20 березня. -С.4.(Дод.).
ШЕНДРИК, Л. Проект «Поле  Полтавської битви»: [Про міжнародний науково-дослідний проект археологічних досліджень поля Полтавської битви]/ Л. Шендрик// Край. - 2007. - Липень (№ 39) . - С. 6.
ЯРОШЕНКО, Г. «Я розглядаю цю концепцію не як разовий захід, присвячений 300—річчю Полтавської битви»: архітектор Валерій Трегубов переконаний, що заповідник «Поле Полтавської битви» стане національним, а згодом, можливо, і міжнаціональним/ Г.Ярошенко// Вечірня Полтава. - 2007. - 27 грудня. - С.3.
ДУМКА, Ю. Поле Полтавської битви: Об’єктивний ракурс історії: [Про Державний історико-культурний заповідник]/ Ю.Думка// Зоря Полтавщини. - 2006. - 17 травня. -С.2.
ПОГОДА, Ю. Поле європейської історії: [Про історію поля Полтавської битви]/ Ю.Погода// Полтавський вісник . - 2006. - 7 липня. - С.17.



БУДИНОК ДВОРЯНСЬКОГО І СЕЛЯНСЬКОГО БАНКУ


БУДІВЛЯ ДВОРЯНСЬКОГО ТА СЕЛЯНСЬКОГО БАНКУ// Це моя історія. Полтава. Частина ІV/ Авт. проекту В.Джиган; Дизайн, графіка М.Кузнєцов; Кер. проекту І.Кужик; Наук. консультація В.Павлов; Полтавська  телевізійна студія «Місто»; За підтримки управління  культури Полтавського МВК. – Полтава: ТОВ «Студія «Місто», б.р.


СУЛИМЕНКО, В. Будівля, яка своєю архітектурою вразила Хрущова: [про приміщення Дворянського й Селянського банку (зараз СБУ)]/ В.Сулименко// Полтавський вісник. - 2015. - 9 січня (№ 2)
СУЛИМЕНКО, В. Будинок Дворянського і селянського банку – сьоме диво Полтави/ В. Сулименко// Полтавський вісник . - 2011. - 18 листопада. -   С. 24.
ЦЕБРІЙ, В. Чиї зірки на наших баштах?: [про приміщення селянського банку (СБУ]/ В. Цебрій// Полтавський вісник. - 2011. - 25 березня. - С. 21.
ЧЕРНОВ, А. Дворянський селянський банк/ А.Чернов// Край. - 2010. - Лютий (№ 70). - С. 12.
ПОЛТАВА ВЧОРА І СЬОГОДНІ: [про будинок Дворянського і Селянського банку (СБУ)]// Нова газета по-полтавськи. - 2009. - 25листопада. - С. 16

Немає коментарів:

Дописати коментар