10 грудня 2024 р.

Хустина магію вічності тримає

Творчі посиденьки, які зібрали користувачів бібліотеки-філії №7 Центральної бібліотеки Полтавської МТГ, були присвячені особливому вбранню українок – хустці. Назвали їх символічно – «Хустина магію вічності тримає». Дійсно, з давніх-давен головний убір відігравав дуже велику роль в традиційному костюмі, без нього як святковий, так і повсякденний традиційний український стрій вважався незавершеним.

Нині важко відрізни дівчину від молодиці. Натомість у давні часи був непорушний звичай: як тільки юнка виходила заміж, вона обов’язково мусила покрити голову. Вважалось великим ганжем і гріхом ходити простоволосою, оскільки цим накладались всілякі негаразди і на себе, і на родину, і навіть на односельців у вигляд неврожаїв, хвороби чи пошесті.

Давніше використовували полотняні та вовняні хустки домашнього виробництва, потім їх витіснили фабричні зразки. Пізніше великим попитом стали користуватися «тернові» або вибійчані хустки, з візерунками, нанесеними фарбою на тканину. В них поєднуються стримані кольори та витончені малюнки, яскраві фарби й ніжні візерунки, що відзначають ніжність і вишуканість українок, їхню природну красу.

Про історію хустки та різноманіття її видів розповіла завідувачка етнографічного відділу Полтавського краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського Марія Пісцова

Також вона представила мультимедійну презентацію про колекцію хусток, яка зібрана в нашому краєзнавчому музеї.

Ціла колекція таких хусток є надбанням і бібліотеки-філії №7. Тому фінальним і приємним дійством було використання хусток цієї колекції на майстер-класі по хусткуванню. Пані Марія вправно прикрасила хустками всіх бажаючих. 

До речі, 7 грудняВсесвітній день української хустки, який вперше в Україні відзначили в 2019 році. Свято з’явилося всього 5 років тому, але завдяки діаспорі одразу ж набуло статусу всесвітнього, щоб об’єднати жінок та вшанувати важливі традиції.

Немає коментарів:

Дописати коментар